shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

What type of chromosomal mutation has taken place?
Romeo and Juliet questions: 1.What does Juliet compare herself to? What can this comparison reveal about how she is feeling?
The lack of farmland caused the Greeks to get their goods from where
You view a group of cells underneath an electron microscope. Immediately, you identify the cell membrane and mitochondria. What can you conclude about these
How did the reconquista affect the settlement of the americas
A picture is 3 in. wide by 5 in. high was enlarged so that the width was 15 inches. how high is the enlarged picture>
When reading poetry, which two guidelines about punctuation should you keep in mind? Pause briefly after colons, semicolons, and periods. Imagine a comma after
how do i do the angle pairs
Which of the following was one effect of the sepoy rebellion? A:the British parliament extended the rule of the east India company B: the British ended the reb
For a company to convince consumers to use their products repeatedly they must