jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

X-9/7x+2<_0 which graph shows the solution set of
As machines continue to accomplish more and more of the necessary work in factories, the number of workers needed in those factories tends to _____. decrease fl
A.ASA postulate B.SAS postulate C.SSS postulate D.AAS theorem
answer sheet of Grade 10 science what I have Learned module 2 Quarter 3​
Oxygen has a very low solubility in blood plasma, which is the reason why... -gas bubbles form in the blood under normal circumstances -oxygen is unable to diff
How is the small intestine designed to absorb digested food ?​
plz answer im running out of time ill give brainiest!!
What is entropy? A. Entropy is the measure of ability to do work. B. Entropy is the measure of heat content. C. Entropy is the measure of energy in molecules
Which countries are in north America
An oak dresser has a volume of 0.1cubic meters and a mass of 90kilograms. Calculate its density. Write your answer as a whole number. kilogramspercubic meter