ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What is the word MOM for you give answer fast​
factorize : 6a²b+12ab²​
What are all the products of a hydrocarbon combustion reaction? A. Carbon dioxide, water vapor, and heat B. Oxygen, a carbon-based molecule, and heat C. Hydroge
modern helps to convert analog signal into digital and vice verse. true of false​
What is this asking for?
Write a ratio in two ways to describe the relationship of the number of forks to the number of spoons. The ratio that describes the relationship of the number o
What three enemies did King John face?
The necklace I need help plssss
need help I’ve been stuck on this for awhile
The amount of a company’s sales revenue that remains after subtracting the “cost of goods sold,” a standard accounting measure of the costs of manufacturing or