Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

Limitations and rules on a group of homes by a builder, developer, neighborhood association and/or homeowner associations are known as what
The map below shows the expansion of the Aztec Empire under a series of rulers from 1427 CE to 1519 CE. Use the map to answer the following question: What does
What do you get when you split 100 into thirds?
explain the differnece between the puritans and the pilgrims
What is the role of family agencies, family therapists, and support groups?
What method did colonists use to avoid using the official, taxed tea? Many colonists began growing their own tea plants. Many colonists stopped drinking tea a
what vale does the 7 represent in the number 94.087
which of the following actions demonstrated that Jefferson was against slavery
How many atoms are in very tiny crystal of table salt (NaCI)? A) 0 B) 1 C) 2 D) You would need to know the exact size of the crystal to figure this out.
What is the first step once an essay question has been chosen? a. Create an outline for the answer c. Summarize the three main points b. Identify vocabulary to