TerrionPLAYZ TerrionPLAYZ
  • 01-12-2018
  • Mathematics
contestada

A 2 gallon bottle of fabric softener costs $28.16. What is the price per cup

Respuesta :

inucornspineapple
inucornspineapple inucornspineapple
  • 01-12-2018

Answer:

0.88 a cup

Step-by-step explanation:

convert 2 gallons to 32 cups then divide 28.16 by 32 and get .88


Answer Link

Otras preguntas

When Jenny writes the pencil exerts a force of 5N on the paper The Area of the pencil in contact with the paper is 0.5 mm² calculate the pressure of the pencil
9.14 to the nearest tenth
3/5x=52 is the answer 120 or 130
36 is what percent less than 48?
Air pollution affects everyone equally. True or false?
Geologists have divided Earth's history into time units, which are largely based on?
Is 5/11 greater than 1 / 2?
What are the layers of the atmosphere from closest to farthest from Earth's surface?
Basic. Is to luxurious as common is to
TRUE or FALSE does 16/6 - 2/9 = 2 4/9?