spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

6x-3y=6 y=2x+5 USE SUBSTITUTION SHOW YOUR WORK
Which of the following is true for the graph of the quadratic function f(x)=2x^2-10x+12 A. The vertex of the function is the point (5/2), (-1/2) B. The y-in
the wright brothers Wilbur wright facts
how much is a kilogram???
Why can't chemical changes be reversed?
how can you tell if 78 is divisible by 2 3 OR 6
What is t+8=15 write how u found out show ur work thanx plz hellppppp
Which of the following distinguishes a secondary source from a primary source? A secondary source is much more difficult to find. A secondary source has the ben
an adult polar bear walks at an average of 5 kilometers per hour. write an equation to find k, the number of kilometers a polar bear can walk in h hours
list the colonies that the signer of the declaration represented