lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

A frozen yogurt shop offers a rewards system for frequent customers. The graph below represents how much a rewards customer pays based on the number of ounces o
What is the volume of the right prism with height h=14 cm, if the base of the prism is a triangle ∆ABC with side AB = 9 cm and altitude to that side ha= 6 cm.
For the equation CaCO3 (s) + 2HCl (aq) → CaCl2 (s) + H2 (aq) + H2O (l), 100.00 g of CaCO3 pellets are combined with 250 mL of HCl of a 2.0 M solution. Which of
Why is it important to know the epicenter of an earthquake
What is the range of the function y=2x+1 for the domain 2<=x<=5?
Which of the following is a solution of x2 + 2x + 8?
How does oxygen concentration affect the fish that live in a pond
What is the true solution to the logarithmic equation below? log2(6x)-log2(sqrtX)=2 A, x=0 B x=2/9 C. x=4/9 D. x=2/3
Margo boils 500 ml of water to make 80g of the pasta. If Margo boils 2500 mL of water, how many grams of pasta can she make?
How do you Increase 28 by 7% and how