dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me to answer those questions please
Write an equation for the line that is perpendicular to the y-axis at the point (0,2). What is the slope of the line?
MORE MORE FREE POIN'T
Why is Mama concerned about the plant? What can the reader infer about Mama, based on her concerns? Act 1 Scene 1 of A Raisin In the sun
n the kitchen cupboard, there are three jars containing different items. sugar is to the right of rice and the flour is to the right of the sugar. which one is
What is 1984 about? Should I read it?
Nahla bought 4 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $48.80. of that total, $4.40 was tax. What was the price of each CD b
Calculate the area of a circle of radius 7cm. One sector of this circle has an area of 49.5cm^2 What is the angle at the centre of this?
what mass of kcl in grams must be added to 500 ml of a 0.15 m kcl solution to produce a 0.40 m solution
social security. a person scheduled to receive a $2000 monthly social security benefit at a full retirement age of 66 can delay drawing benefits until age 70 an