bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

What is the GCF of 32 and 48
8 times 51 show your work
convert to a scientific notation  860,000,000,000 =
How to find the quotient for 10/5
0.632 in two other forms?
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
Analyze how scientific thhought changes as new information is collected
what is the least 10 digit whole number
Last summer, at Camp Okey-Fun-Okey, the radio of the number of boy campers to the number of girl campers was 8:7. If there were a total of 195 campers, how many
what is 1 20/32 as a decimal and percent?