cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

T/F Society, economics, and politicss drive the direction of science
What is one of the most widely used techniques to determine infants' normative standing? it includes 27 separate categories of responses that constitute 4 gener
Adopting a child is a significant commitment, but a smaller task than having and rearing your own child. a. True b. False
Dr. potter, an english professor, is curious about his students' attitudes toward one of his favorite books. what research method is he most likely to use to ga
What would happen to aquatic organisms of solid water were denser than liquid water?
Could 7.7 cm, 4.0 cm, and 1.7 cm be the side lengths of a triangle?
Teach me how to ''write each rational number in a form a/b where a and b are integers
the statement 5 (a+6)=5a+30 shows the
What is the answer to number one? I got (4)11
Why did the terrorist attack the twin towers on 9 11?