metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following best defines Star Wars? the code name for the Iran-Contra Affair the media's nickname for Reagan's economic program Reagan's proposed
DEFINE VIABLE BUSINESS IDEA
What does blood alcohol concentration NOT depend on
is 52 a prime or composite factor
The Babylonians in Sumer used what as a monetary commodity
How do you say "you will not understand" in Spanish?
_+_+_=30 You can use any of these numbers (1,3,5,7,9,11,13,15) the rules are , you can't use 0,then you can't leave gaps in these blank,then you should use thes
Sharon's lcd tv measures 18 inches by 24 inches. She wants to know the area of the lcd tv. What is the area of the lcd tv?
Which description fits the mood expressed in this excerpt best?
Which statement BEST captures the importance of good personal hygiene?