trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

How could you use population data to predict the population of your state in 2020?
what country was not taken over by hitler? A. poland B. soviet union C. austria D. Czechoslovakia
which of the following best explains the "deindustrialization" of the period after 1980? the end of government protection and support for manufacturing the taki
During which stage of a cells cycle do the replicated chromosomes thicken and become visible?
How does the author’s use of dialogue contribute to the story? It breaks up the paragraphs and makes reading the story easier. It allows the reader to better un
A rope is being used to anchor a tree to the ground, as shown in the picture below. If the rope is 15 feet long and it is tied to the tree 12 feet above the gro
The diameter of a circle that has an area of 452.16 mm
many roman cities surrounded a marketplace and public square also called the A.forum B. meeting place C.public square D. town square
how does a catalyst appear in a chemical equation
Based on the given angle measures, which triangle has side length measures that could be correct?