sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

6 divided by 2/3 Simplify
What is the value of the expression All of 2.6 multiplied by 10 to the power 9 over all of 1.3 multiplied by 10 to the power 2? (5 points) 1.3 × 107 2.0 × 107 1
3. Two projectiles are thrown with the same initial velocity, one at an angle and the other at an angle of . (a) Can both projectiles strike the ground at the s
Jerry picked a basket of apples that weighed 1 9 /3lb. His friend Bill picked a basket that weighed 1 1 /4lb. more. How much does Bill’s basket weigh?
18.) What is the reading of the liquid in this graduated cylinder
Which method of birth control involves hormones?
what is the density of a book that weighs 550 grams and has a volume of 0.5 liters
Which market structure is most prevalent in reality? Explain.​
A SHORT WALK THROUGH CENTRAL PARK IN NEW YORK CITY Time Less than 1 minute 1 minute Walkway Walk down from the Alice in Wonderland statue to the model boat pond
PPLICATIONS The function y= A(r)= r ^2 a one-to-one function that uses a circle's radius as an input and gives the circle's area as its output. Selected values