jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

The figure above shows results from a pulse chase experiment immediately after the chase
This is a probability problem. Please help me and explain how you came upon your answer.
Please help! I will mark brainliest!
What is the surface area of the rectangular prism
In this excerpt from the poem "Old Ironsides" by Oliver Wendell Holmes, what is the meaning of the word tread? Her deck, once red with heroes' blood Where kn
Once the payment is received, the contact between the sell and buyer is complete. True or False.
What is the answer to a and b?
11 12Identify 2 things that Europeans wanted to find in the East.​
Which point has the coordinates (-2.5, 5.5)?
Solve a triangle with a=25, b=30, and C= 160° (picture provided)