makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

How was the computer built by the us able to help the war effort
Match each energy source with the correct description
which of the following statements about reading is true? A. You have to sort through material and evaluate what you need to know B. You should always read a tex
When male langurs take over another male's group, they sometimes kill all the young infants. what is the evolutionary explanation for this behavior? it increase
what was the Townshend Act?
What might the general goal of Johnson's Great Society have been? A. Reducing tax rates in the United States B. Reducing poverty and inequality in the Un
which of the following is are ways to give feedback a. offering a compliment b.nodding at the speaker to acknowledge that you understood c.focusing on.persons e
A paragraph that has its topic sentence first is
What happened during the lunch counter sit ins for civil rights ovement?
Which were major impacts of World War II on economic life in the United States?