Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

Find q when 22.0g of water is heated from 17.0 degrees Celsius to 100 degrees Celsius
Which type of study best describes the following research most likely to be done? A researcher is wanting to research the after effects of plant growth after a
What is the definition of muckrakers
Meredith notices that different plant fertilizers are made up of different chemicals. Some fertilizers are high in nitrogen. Other fertilizers are high in phosp
Two objects made of the same material are heated to 60 oC and 90 oC. According to Newton's law of cooling, which would cool faster and why?​
Tim sold half of his comics collection and then bought 16 more. If he now has 36, how many did he begin with?
338 What happened to organized labor in the years immediately following WWII?
given 2x-3 and x+4 are the only factors of q(x), find q(x)
What religion did the Roman Empire and Byzantine Empire follow
What body systems are used to type on a computer?