officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is a value of biodiversity A: healthy ecosystem B: invasive species C: climate change D: pollution
_____ of poetry are identified by the poets that create them. a. Schools c. Types b. Forms d. Classes
in which form of government do delegates speak on the behalf of citizens
The head of a human offspring turns down and prepares to enter the birth canal during the first trimester. the second trimester. the third trimester. birth.
It is important to wear proper protective equipment in lab even when not actively performing experiments because accidents can affect any researcher, even one n
Explain Japan's imperial strategy in East Asia during the 20th century.
Please answer the question from the attachment.
what is the answer..........
during the late 19th century, businesses tried to maximize profits by
If 2/5 divided by blank = 4/5 what is blank