chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

where does the shadow of the shuttle in space form?
Which expression can be used to change 75 kilometers per hour to meters per minute?
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?
india takes the two hour train ride from minneapolis to chicago every dummer to visit her grandparents. The train traveled 44 7/16 (thats a mixed number) mile
how do u find the area of a triangle
Find 4 consecutive even integers where the product of the two smaller numbers is 72 less than the product of the two larger numbers?
find the point on the y-axis that is equidistant from (6,1) (-2,-3)
What were the reasons for the failure of the League Nations?
How is 3x-y=8 and x+2y=5 solved by combination (addition)?????
the graph below shows the distribution of students grades on their last math test. Based on the Empirical rule, what percent of students made.. *btwn 80 n 85 o