stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

write 540 as a product of prime numbers
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
The outermost tissue of a tree trunk that is 6 feet in diameter would most likely be (A) epidermis (B) cork (C) cortex (D) phloem (E) xylem
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
Social needs are acquired through?
How do you say" leave me alone" in Spanish
Donald Johanson, Tom Gray, and others discovered a hominid that lived in East Africa__________ million years ago and nicknamed her Lucy, whose scientific name t
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
20/10 as a mixed number