Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What factors do you think might have contributed to this trend?
a good introduction paragraph will state all three of the main supporting details to an argurment
Which sentence from the passage BEST summarizes the author's main point? No other artist has captured light in its many forms, hues, and patterns like the inimi
What the slope of (4, 1) and (-8, -1)
the quotient of 2 and a number x. times 3 answer
One featured woodwind instrument can also be heard in several other of George's recordings. It is the:________
Jake has a piece of rope that is 5.5 yards long. What is the length, in inches, of Jake's rope? O 180.5 inches O 187.2 inches O 186 inches O 198 inches
must won If someone said you must be ann peterson what would be my reaction
can anyone please help me I'm not good at math:)​
what polarity must the red tip of the compass needle be since it points toward the south pole of the magnet?