kerrjahshaun55
kerrjahshaun55 kerrjahshaun55
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

which rate describes a unit price

$0.35 per minute

$0.75 per 1/2 cup

$1.00 per 3/4 cup

$4.00 per 4 minutes​

Respuesta :

gcantiga44
gcantiga44 gcantiga44
  • 02-01-2020

Answer:

$0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Rate in terms of unit price is something made in 1 unit (seconds, cups, minutes etc.)

per minute refers to per 1 minute

Answer Link
jzbbarclay
jzbbarclay jzbbarclay
  • 09-07-2020

Answer:

The answer is A 0.35 per minute

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please help 20 points
What made it easier for the Europeans to trade
Please help with these questions for spansih
4a + 6b = 10 2a - 4b equals 12 what does 12a equal
What is the Greenhouse effect?
Why is the Answer I really need to know.
Cell theory was discovered and advanced because of the development of which instrument?
Businesses today succeed or fail based on their ability to
How did Treblinka, Sobibor, and Belzec differ from other concentration camps built earlier?
Which sentence uses an in-text citation correctly, according to MLA standards? A. Naturalists believe that developing the wetlands would do "untold damage to