Kenda43 Kenda43
  • 05-02-2020
  • Mathematics
contestada

50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?

Respuesta :

kenlingdad kenlingdad
  • 05-02-2020

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

Answer Link

Otras preguntas

Mythology what is the creation myth
A car rental rents out SUV's for $300 a week and sedans for $220 a week. If the owner of the rental wants $75,000 in revenue, how many SUV's must be rented if 1
What is one geographical feature found in northwestern Utah?
Which of the following would be consider true breeding? A. AA B. Aa C. aa D. AA and aa
-8d +20 with a factor of -4
(3x+2)(4x-5) foil method
If information asymmetry and taxes are assumed away, payout form (share repurchase or dividend) is irrelevant – shareholder value is not increased or decreased
If an infinite line of current located on the z-axis has a cylindrically symmetric H field of H0a (a is the unit vector in the direction) at r = a, find: a. H a
A team from the high school went on a science-and-math quiz show. The science questions were worth 1 point and the math questions were worth 8 points. The team
A. Which of the following is the best estimate of the product 9 X 286? 10 X 200 = 2,000 9 X 200 1,800 9 x 300 2,700 10 X 400 4,000 A (В D