lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

A collaborative selling environment makes the sales pitch more challenging for salespeople. O True O False
Explain the difference between heart attack and cardiac arrest. Please use complete sentences and well thought out responses.
Jackie Robinson was the first African American to do which of the following? play professional football hit a line drive in an extra inning game join the Army p
Essay about Natural resources of Nepal.​
please awnser use image for question
"The best way to predict your future is to create it." (Abraham Lincoln) Do you agree with it? Give your opinion about it and also explain what you think about
please urgent please beg help
30 POINTS AND BRAINLIST TO ANSWER CORRECTLY!!!!!! Which statement is true of triangles FGH and F’G’H? A. They are congruent because their corresponding angles a
If a1=2 and an=2an-1 find the first 5 sequences
What are the advantages of preserving the rituals of local communities? Write any five advantages.​