leurisvargas leurisvargas
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

3)
Find the estimated cost of a dozen pencils if 18 dozen pencils cost $42.60.

Respuesta :

kellyd14 kellyd14
  • 10-04-2020

Answer:

$2.37 per dozen

Step-by-step explanation:

$42.50/18=$2.37 per dozen

Answer Link

Otras preguntas

The impact of a sufficiently large asteroid or comet is one of the theories that have been put forward to explain why dinosaurs no longer exist. True or False
Are the equations m+3=-5 and m-4=-12 equivalent
What is an equation of the line that passed through the points (-2,1) and (-6,-5)?
Which of the following expressions is equal to -4x^2-36? A. (-4x-9i)(x-4i) B. (-4+12i)(x-3i) C. (-4x+9i)(x-4i) D. (-4x-12i)(x+3i)
fde5r6tygfrtygfrttgfrtgvhcgftghftghtyhgfygfyghftygh
what is Allotropy?explain it.​
Do scientists know what gravity is?
Solve equation by factoring. 4x^2-49=0
PLZ PLZ PLZ HELP ME I AM LITERALLY CRYING THIS IS SO STRESSFUL!!
For a standard deck of playing cards, find the probability, as a fraction, that a face card randomly drawn from the deck is a jack. (The ace is not a face card.