invictus3k invictus3k
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 0.4 cups of sugar costs $7.36 how much does 0.1 cup of sugar cost

Respuesta :

knightlyssaj knightlyssaj
  • 02-04-2020

Answer:

$1.84

Step-by-step explanation:

You take $7.36 and divide it by four.

Answer Link

Otras preguntas

{12÷(9−6)}+4×6{12÷(9−6)}+4×6
brainliest for correct answer
Solve for h: 7a=10+2h​
Chelsi has talked to her artist friends about how much money they earn each year from working in the arts. She gathers these values from seven people: [$1,500;
Highlight any gerunds, participles, or infinitives in the sentence. She got in trouble for cheating on the test.
Given that n is an even Integer, chaz conjectured that n is divisible by 4 which number is a counter example to Chaz’s conjecture
At midnight, the temperature was 15°C. Over the next six hours, the temperature dropped 3 degrees each hour. By noon, the temperature increased 12 degrees. A. W
Solve the inequality 9y+5(y+3)<4y−35 and write the solution in interval notation.
What can you infer from the fact that metals are good conductors of electricity? A.electrical appliances made of metal are dangerous B Most electrical wiring i
I need help studying for a quiz?