XxsparkyxX1324 XxsparkyxX1324
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Jerry had 1 gallon of ice cream. He used 4/10 gallon to make chocolate milkshake and 0.30 gallon to make vanilla milkshake. How much ice cream is left?

Respuesta :

breckinmortenson breckinmortenson
  • 02-04-2020
0.30 is the same as 3/10 so then you would add 3/10 and 4/10 which equals 7/10 which then gives you with 3/10 ice cream left
Answer Link

Otras preguntas

Would someone please help me with my french? Thank you!
In a certain grocery store, strawberries cost $5.28 per pound ( 5.28 dollars/lb ). what is the cost per ounce?
What is the symbol that is used for all types of energy?
How did earthquakes contribute to the destruction of over seventy villages in Tibet? (site 1
f the range of the function f(x) = 7x – 2.7 is {14.1, 30.9, 41.4, 58.9, 68}, what is its domain?
This patriot sailor gained fame when he captured the british warship serapis in 1779.
you sold $105 worth of tickets, but you spilled soda on the record sheet and don't know how many of each tickets you sold. students tickets cost $5 and adult ti
A store pays $46 for a portable GPSnavigation system. The markup is 105%. Find the selling price.
What were the causes of World War I?
____ the word used for the day the war ended and that literally meant “stop shooting”