amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Can someone explain this to me.
what part of the system of checks and balances is a power of congress
Why does the federal government monitor and regulate American banks and other financial institutions?
area of composite figures 68 sq. cm 92 sq. cm 72 sq. cm 96 sq. cm 72 sq. cm 90 sq. cm
The map shows the Middle East from 600 to 800 CE. What information do the different colors represent? a - climate zones b - elevation c - change over time d - t
Which sentence contains a misplaced or dangling modifier? A) Looking for food, the trash was scattered by the dog. B) The narrator of the story was William Arm
What is the sum of the first 53 terms of the sequence 140, 137, 134, 131, ...?
Need help with these questions
The planets closest to the Sun are the inner, or terrestrial, planets and are similar to Earth in some ways. They are rocky and dense, have few moons, no rings,
A. Rational B. Irrational C. Non-Real