Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

What is Juan Pujol Garcia most known for?
Find the determinant of the matrix. [tex]\left[\begin{array}{ccc}0&4\\0&4\end{array}\right][/tex]
Shakespeare has struck a fine balance of love, romance and comedy in Merchant of Venice.Bring out the truth of the statement with examples from the play. 500 wo
2. ¿Por qué es importante la Conferencia Climática de Glasgow?
What time period did the buffalo soldier regiments begin?.
Describe immigration policy from 1950-1990.
which factor was a cause of the Korean war? A. aggression by a Soviet ally against an American ally B. invasion of Korea japan C. attack on American ships in th
The dangers of using drugs and alcohol
help pls fast Each week, Bailey earns $12 per hour for the first 40 hours she works, and $18 for each hour of work after 40 hours. Her weekly earnings are a fun
brainliest* show work also and please do all 3