chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

Match the rate - - .5 -- with corresponding time of year. Three Months, 1/4 = Six Months, 6/12 = Nine Months, 9/12 = 1 Month, 1/12 =
All the elements in this group form __________ ions with a positive _________ charge. _____________ is the most reactive element in the group. (group 2-alkali
Plz help!! Need help asap
Sam is rowing a boat away from a dock. The graph shows the relationship between time and Sam's distance from the dock. Evaluate the function for an input of 6.
if be=2x+6 and df=5x+9 find df
What is the answer? Evaluate.
As Darwin was developing his ideas about evoution, he applied ideas from many fields, including geology, economics, and biology. Why was this approach important
what does temperature mean
Which of the following is typically not insured under property insurance ? A. Furniture B. Jewelry C. Electronics D. Pets ​
PLEASE HELP ME! WILL NAME BRAINLIEST Find the equation of the line perpendicular to y = x -10 passing through point (10 , -5)