nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

What is the product of 2p + q and –3q – 6p + 1? –12p2 – 6pq – 4p – 3q + 1 –12p2– 12pq + 2p – 3q2 + q –9p2q2 + 12pq – 2p + q 12p2 + 12pq +2p + 3q2 + q
Why should you be aware of your own biases and assumptions? all of the above you can be careful not to push those opinions onto others through your own writing
3 equivalent ratio 1/10
What is "to mean" in Mexican-Spanish (e.g. I didn't MEAN to talk to him)
2/5×5/6 find the product
The school was charged 0.25 per ribbon plus $3 for shipping and handling. The total bill was $60 How many ribbons did the school order?
What is the solution set for 7x−3=18 , given the replacement set {0, 1, 2, 3, 4}? A.X=0 B.X=2 C.X=3 D.X=4
Which statement(s) below did Thurgood Marshall use to argue against segregation of public schools in Brown v. Board of Education? Check all of the boxes that
Why do we need to integrate probabilities in statistics?
should provide no more than 30% of your total calorie intake.