meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

6,435,920,178 in expanded form
Which of the following best describes Daniel Webster’s views? a. .he disagreed with slavery but supported compromise b. he declared nullification a form of trea
antonym for diaspora
What is 72/100 simplified
Why Might Increased Anger About Corruption In Government Lead To Less Interest In Government Attempts To Reconstruct The South
What passages illustrate Paine's effort to write in language ordinary readers can understand in the book of Voices of Freedom by Thomas Paine
Coffeeco Company, a national coffee store, has several stores in a busy downtown area. After opening two more locations, they noticed that sales at their stores
evaluat the statement scientists just perform experiments to prove what they already believe
If x = 9, what is the value of y in the equation below? (y = 8x - (1+4x) ?
Betty gets paid 25 cents per paper to deliver newspapers in her neihborhood. When Betty is sick, she pays her brother Bob 10 cents per paper to deliver for her.