Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

During the Age of Absolutism (1600s and 1700s). European monarchies sought to a. Increase human rights for their citizensThis answer is incorrect. b. Encourage
What organelle controls a cell's activities?
Triangle DEF is similar to triangle FGH. Both are right triangles. Which statements about the two triangles must be true? Choose all answers that are correct.
Erica used friendly numbers to find 43-19 she added 1 to 19 and subtracted 1 from 43 what is Erica's error
Dave has 15$ to spend on an 8$ books and two birthday cards (c) for his friends . how much can he spend on each card if he busys the same card for each other ?
Which of the following statements is true? a. Money is a medium of exchange. c. Money serves as a store of value. b. Money is a unit of account. d. all of the a
What is the table for y=8x+12
American colonists valued what British principle of government?
gaseste diminutivele folosite pentru a numi partile corpului pasarii
__________ are best for exhaustive searching for particular data like names, terms, and text. a. Search engines b. Databases c. Directories X d. Online reso