diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

In a group of 16 pupils, 1 plays the flute only. 1 plays the piano only. 11 play both instruments. A student is chosen at random. What is the probability the st
whats the main cause of depression and anxiety
The rest of the class agreed with Santos. Is this proper English
If you increase the weight of an object, the frictional force increases but the coefficient does not change why
If c represents the number of calories and b represents the number of brownies, write a proportional relationship involving c and b and solve it for c
Plant which propagates with the help of its leaves is.
Is 65 greater than 344? explain?.
Name the following molecular compounds: 1. CO₂ 2. CO 3. H₂CO₃
#17 Hunter walks 1 2/5 miles a day. How many miles does he walk in 18 days?
GIVING BRAINLIEST TO FIRST RESPONDER! (40 brainliest pionts)