eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

ASAPPlease help!!!!nationwide furniture stores sells selectional sofa set but contracts with local delivery companies to provide furniture delivery for customer
If you roll an 8. 5-by-11-inch piece of paper into a cylinder by bringing the two longer sides together, you get a tall, thin cylinder. If you roll an 8. 5-by-1
Please help ASAP I need done. Thanks
how mant joules of heat energy must be added to 5 grams of liquid water to change its temperature from 10 degrees celsius ton30 degrees celsius
_____ is any method of bringing water to plants. It allows people to grow crops in areas that are otherwise dry and would not be able to support agriculture.
Choose the appropriate step(s) to prepare for the birth of a newborn <32 weeks gestation
Nathaniel is delivering a presentation when an audience member asks a question. Nathaniel answers her question and then says, “Would you mind telling me what ma
I need help asap. Please help me out
Write the mixed number as an improper fraction 2 3/10
20 points!!! please help Do 13, 14, 15, and 16