andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

A shipment of 288 textbooks have been delivered. Each of the 10 classrooms will receive an equal share of the books, with any extra books being stored in the bo
7. which sentence correctly uses punctuation with dialogue? (1point ) A. after the game , the coach shouted , “ congratulations to everyone ! “ b. “ The winning
Write one sentence that contains a cliché
how to round 43 to the nearest ten
Phil has 50 nickels and dimes worth $4.15. How many of each coin does he have?
simplify ratio 1.5:2.5
what is 3/8 in simplest form
what is the Nth term of 0 3 8 15 24 35
A particular frozen yogurt has 75 cal in 2 ounces how many calories are in 8 ounces of the yogurt
round 32.697 to the nearest hundredths