apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Boatesville is 65 3/5 kilometers from Stanton. A bus traveling from Stanton is 24 1/3 kilometers from Boatesville. Write an equation you can use to find the dis
I can get everything else but this one stumps me
Why does macbeth brag that i smile at swords laugh scornfully at weapons'? what makes him certain he will not be killed?
__________ is assistance and comfort supplied by a network of caring, interested people.
Help Please in your own words
A Virus Requires __________ In Order To Reproduce. A) A Mate B) Energy C) A Host Cell
Anyone is willing to help ?
The graph below shows the relationship between the number of dollars x and the number of tickets you can buy y. Tell whether the quantities are in a proportiona
Which theory of power do you find most convincing
ellia bought 0.7kg of jelly beans from 1.89 who much 1 kg jelly beans