velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

which statement best describes capitalism
What were three features of shang culture?
What would you have to know to estimate the biotic potential of an apple orchard?
what do we call a part of the body with a special function?
Anne was observing a cell under a microscope which was undergoing binary fission. Which type of cell was Anne observing? 1 Eukaryotic animal cell 2 Eukaryotic p
When Christopher Columbus arrived in the Caribbean in October of 1492, where did he believe he was? a. On the eastern coast of South America b. On the tip of So
How does endosymbiosis play A role in evolution of prokaryotes and eukaryotes and how are mitochondria important to this evolution?
what is 8.5% written as a fraction in simplest form
what does 3-3*6+2 equal
Tom gathered some mushrooms. Of those he dried 2/5 , then pickled 5/9 of the remaining mushrooms, and then fried the 28 mushrooms that were left. How many m