deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

¿Cuánto cuestan las corbatas? $50 $20 $5 $15 This is a Spanish one question for FLVS, and I have no idea where to find the prices. I checked where they tol
The x-coordinate of point P is positive, and the y-coordinate of point P is positive. In which quadrant is point P? A. Quandrant 3 B. Quadrant 2 C. Quadrant 1 D
which of the following is NOT a part of the family life cycle
Lana wants to buy orange ribbon to go around the border of a frame. The frame is a rectangle that’s 16 inches by 20 inches. The craft store has 7 feet of orange
Only 235u can be used as fuel in a nuclear reactor, so uranium for use in the nuclear industry must be enriched in this isotope. if a sample of enriched uranium
Answer number 39 please and thxx ✨
Need help ! Will reward brainliest to right answers !!
Mass=1.01 kg; volume =1000cm3
Can someone help with 39-40 ???
Define socialization and explain how it relates to child development? Define intentional and unintentional socialization?