estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

47 POINTS!!! NEED CORRECT ANSWERS!!! Which occurs during an asthma attack? A. The lining of the airways becomes swollen. B. Mucous dries up. C. The airways i
How did the Warsaw Pact influence the course of the Cold War?It out-produced the rest of Europe industrially during the Cold War due to the associationpolicies
Which part of a flower grows into the fruit?​
Please help I’m very confused I will mark brainliest
What was happening in the south by spring of 1865?
pls can u help me with this question​
Complete the formula. 6x2 + 7x - 9 = 0
What is the simplest form of square root 1,764
In Franz Kafka’s The Metamorphosis, why does the protagonist dislike his job?
Why do authors use rthetorical devices in essays