peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

help me please!!!!! and thank you!
what is ear drum?write down it's function.​
evaluate (11.6)^2 by using (a^2+b^2+2ab)​
Isaac has three types of coins in his pocket. There are two more quarters than dimes, and as many nickels as quarters and dimes together. The coins total $3.75.
85points!!!!!! Brainstorming Solutions: Your Turn Brainstorming solutions opens up multiple possibilities and better options. While choosing to do nothing is an
the table below shows the values for the function y=f(x). complete the table for the function y=f(1/5x).
¿Qué es el tiempo en el teatro?​
Sara is stressed with her homework, she seesn'tKrowonework she doesn't know on how to cope withtime and homework Write an email to your friendby giving her tips
All of the following are examples of new urbanism, except __________. A. the creation of mixed use live work condominiums B. the development of luxury loft apar
Factor the expression shown below completely. 18.12 603 + 50 OA. 2(31 – 5)2 OB. 2(6.1 – 5)2 OC. 3(2x - 5) OD. 6(3.1 – 5) RIGHT ANSWERS ONLY