adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

This man was the president of Mexico that vowed to punish all Texans A. Sam Houston B. Cabeza de Vaca C. Lorenzo de Zavala D. Santa Anna
What is the surface area of the sphere below?
What was the name of the other Pilgrim ship that started leaking and did not make the trip
Marcia earns 5 reward points for each movie she sees at the local movie theater. What is the linear equation that describe this situation? Does this equation re
What would the slope of a line be to line perpendicular to the following: Y = 2x - 2
Our hearing is damaged over time by frequently _____. A. using anti-noise systems B. hearing loud sounds C. listening to music D. wearing ear plugs
50 POINTS Use the Internet to find a blank world map. Label the map with the different exploratory routes and the locations that were colonized by Europeans fro
List the 8 characteristics of life all living organisms have.
Describe the differences between the Arctic and Antarctica
8m + 34 = 10 - 16m How do I do?