rodriguezdomingo3434
rodriguezdomingo3434 rodriguezdomingo3434
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Fuel from Shell costs $2 per gallon and fuel from Speedway costs $3 per gallon. You have at most $30 to spend on fuel.​

Respuesta :

582537
582537 582537
  • 02-11-2020

Answer:

You would want to go to shell

Step-by-step explanation:

At shell you spend 2 dollars for for fuel and your have 30 bucks you could get 15 gallons and at speedway you can get 10 gallons with 30 bucks

I hope you found this useful -Chris

Answer Link

Otras preguntas

Martin is saving for a gaming system. The total cost of the gaming system and three games is $325.49. About how much money should he save per week to puchased
What is ''shatter'' drug?
The former Soviet Union broke into separate states.
8/15 multiplied by 5/6
The Federal Reserve is run by A. Congress. B. the President. C. the Board of Governors. D. the U.S. Treasury.
HELP ME PLEASE IRE ALLY NEED HELP APO!? :)
Demographics is important to know your: a. speech. b. topic. c. audience. d. location of speaking event.
What is a commutative property of multiplication?
1 litre of water has a mass of 1 kg. Find the volume in litres of the water in a bottle if the water has a mass of 78 g.
Which word best describes Benjamin's role on Animal Farm? a. visionary b. secret agent c. rebel d. skeptic