hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

What's the square root of 0.4 repeating
Use multiplication to find three ratios equivalent to 8:12
what is 238 rounded to the nesrest ten
what is 54÷6+2×(8-3×4)? show work
how do you write 18\42 in simplest form
which religion was the monarch forced to practice under the English Bill of Rights
Which Renaissance figure, considered the founder of modern political science, wrote The Prince, which describes how a strong ruler obtains and keeps power? a.
360 Kilometers is 24% of _____ Kilometers
The time was in the 1720s. Colonists were living in South Carolina. They petitioned England. They wanted forts built to their south. What is the best way to com
Find 7% of 280 Find 12% of 300 Find 2% of $1250