lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is considered a renewable resource? A. gasoline B. oil C. uranium D. water
what is the sl unit of pressure?
I’m an ecosystem which is not a density dependent limiting factor A. Predation B. Parasitism C. Competition D. Natural disaster
Which are components of the musculoskeletal system? Check all that apply. muscles cartilage nerves compact bone ligaments tendons spongy bone
What is the equation of the line that passes through the points (2,4) and (-4,1)
The final paragraph of an essay must include
Twenty students in Class A and 20 students in Class B were asked how many hours they took to prepare for an exam. The data sets represent their answers. Class
Which service is provided by the National Teen Dating Abuse Online Helpline?
What does 6÷3/4 equal
The Spanish-american war resulted from an attempt to enforce the principles expressed by which of these?