amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

What are the problems of turbid water for aquatic plants?
Evaluate C=5/9(F−32) for F = 77 degrees.
how i wish i could fly! state the kind of sentence​
Complete the sentences with the past perfect simple or continuous form of the verbs. 1 My dad got home late. He told me that there accident on the motorway. (be
How would you say good-bye to a friend at school whom you’ll be meeting the next day? in spanish
(-6127) + _____. = (-6127) (+18) + _____ = (+20) (+27) - ____ = (+20) (+63) + _____= (+50) (+21) - _____ = (+17)
If sin A= 0.8, find the positive value of cos A​
plz hep me to prove the following relations:​
2. Why is walking seven days a week not recommended? There is no time for recovery. B. Too much of one thing can cause injury. C. 1-2 days off a week is benefic
There have been several mass extinctions in the planet's history, such as the extinction of the dinosaurs, but the current mass extinction is different. Greater