doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

the height of the daughter is 42 inches and the height of the mother is 5 ft 9 inches tall
HURRY!!! Choose all sets of side lengths of similar triangles to a triangle with side lengths of 3, 4, and 8 units.
The following sample space could represent which repeated experiment? S: {HH, HT, TH, TT} Flipping a fair coin once Flipping a fair coin twice Spinning a s
Hay fed to llamas should be at least 18% protein.A. True B. False
graph the polynomial function k(x) = x^6-17x^5+18=0
What are 5 facts about landfill pollution?
How much energy is required to melt 56g of ice?
A person who organizes production and visualizes demand is a(n):A) Entrepreneur B) Manager C) Laborer D) Consumer
Which number best represents the model shown
how may interphsd are in the cell