rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the probability of getting tails and then tails
What was the German Revolution? Give your answer in at least 10 long points.
Tower, osprey, and union are names of what features of yellowstone?.
If you walk 6 blocks east, 2 blocks north, 3 blocks west and 4 blocks south, then what is the total distance you travel?
please help What number should be placed in the box to help complete the division calculation?
Layton Company purchased tool sharpening equipment on October 1, 2012, for $108,000. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 12,000
A teacher randomly selects one student from a group of students. Fourteen students are wearing a black shirt, six students are wearing a red shirt, and nine stu
what ancient egyptian god at your heart if it was not light enoughj against a ostritch feather? tnx :)
Which option is an example of an object that has potential energy followed by an object that has kinetic energy?
A bike with tires of radius 0.330 m speeds up from rest to 5.33 m/s in 6.27 s. What is the angular acceleration of the tires?