josephcluvenson0 josephcluvenson0
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Your parents gave you $200 to spend on a weeklong school trip. You have budgeted $25 per day for snacks and souvenirs. Write an equation that represents this situation

Respuesta :

mc1234567
mc1234567 mc1234567
  • 03-12-2020

Answer:

200- 25d

Step-by-step explanation:

d equals number of days on the trip

Answer Link

Otras preguntas

How to say pizza in spanish
An employee can legitimately claim the following exemptions: self family dog neighbor's Uncle Fred dependents
what is the median of this data set? 22, 37, 49, 15, 12
A __________works by measuring seismic wave activity. a. seismograph c. tiltmeter b. mercalli scale d. none of the above
0.75 tons of dirt cost $150.00. what is the price per pound of there are 2000 pounds in a ton
Jeff puts on a leather jacket over his sweater. The sweater becomes negatively charged. Which statements about Jeff’s situation are true? The sweater has a tend
list the sides of each triangle from shortest to greatest
Usted no _____________ a las dos. (salir, past tense)
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
Suppose a bag of marbles has 4 green, 2 red, 5 yellow, 1 brown, and 7 blue marbles. What is the probability of picking a green marble?