powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

please show work
23 lbs of onions cist $250.70. How much will 50 lbs cost

Respuesta :

xxXLugiatheBest19Xxx
xxXLugiatheBest19Xxx xxXLugiatheBest19Xxx
  • 03-12-2020

Answer:

$545.00

Step-by-step explanation:

250.7 / 23 = 10.9

$10.9 is the cost of every lb of onions.

Then we multiply 10.9 by 50 because there are 50 lbs. like this

10.9 * 50 = 545

So $545.00 is our answer.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-12-2020
it is $545.00 hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

what do vertical angles equal
Find the value of the variable
That very next morning Robert and I, sitting behind Hammond and George on their bays, went over to the patch of ground Mitchell’s family tended. Now, the Thomas
The length of the three sides of a triangle are different prime numbers. If two sides have lengths 3 and 11, which of the following could be the length of the t
Based on the diagram, which statement is accurate A AB = BC B AD = AC C AC > AD D AD > AC
Find the value of the variable X=????
Which is better value, 20 false nails for £3.99, or 10 false nails for £2.99?
Length=4cmbreadth=3cmWhat is a volume????​
60.3 centimeters into milimeters
HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!