june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is one of the most effective ways to build trust? Engage in good communication Read each other's emails and texts Give money to someone who wants it S
math question please help
Graph the following lines and write the equation in slope-intercept form. Through the point (−8,1) with a slope of 3.
Can someone help me
What's the answer for x/2-5=3
Ann went on a trip. His room cost $115.62 each night. His flight cost $45.70 and his flight home was $32.49. He averaged $15.00 per day on food. On the first da
in a 4 kilometer race, a runner completes the first kilometer in 5.9 minutes, the second kilometer in 6.2 minutes, the third kilometer in 6.3 minutes, and the f
What is 905 in unit form?
In 1733 parliament attempted to stop trading with the french west indies for which product? woolen cloth beaver hats finished iron products molasses
How are digital assets and digital footprints related?